1. FBS broker >
  2. Blog >
  3. Limit Emri ve Stop Emri: Genel Bakış
2022-07-28 • Güncellendi

Limit Emri ve Stop Emri: Genel Bakış

TRFNEW-1656 Limit Order vs Stop Order_ What's the Difference_.png

Bir işlem emri, bir işlemcinin, bir varlık üzerinde işlem yapmak için bir piyasaya veya herhangi bir çevrimiçi yatırım aracısına (bir broker gibi) verdiği bir taleptir. Bu, işin temelidir. Özünü anlamadan işlem yapamazsınız.

Bu makalede, belirli terimleri tanımlamanıza izin veren hisse senetleri, para birimleri ve emtialar için üç ana emir türünü ele alacağız: Stop, Limit ve Stop Limit emirleri. Size aralarındaki farkı ve nasıl kullanılmaları gerektiğini anlatacağız.

Ayrıca, yeni başlayanlar, bir emrin nasıl açılacağını veya kapatılacağını öğrenmeden önce okumanız gereken sözlük de dahil olmak üzere, analiz bölümümüzde birçok yararlı bilgi bulacaktır. O zaman, haydi başlayalım!

Stop Emirleri

Stop emirleri, şu anda mevcut olmayan varlık için belirtilen fiyatla birlikte gelir. Bu, fiyatı önceden belirlenmiş bir seviyeye ulaştığında bir brokerin bir varlığı alıp satacağı anlamına gelir.

Bir Stop emri nedir?

Kaybedilen bir işlemi kapatmak için kullanılan Zarar Durdur emri ile bir işlemi açmak için kullanılan bir Stop emrini karıştırabilirsiniz. Emrin fiyatı istenilen seviyeye geldiğinde, emir tetiklenir. Yapmanız gereken tek şey bir stop fiyatınnı belirlemek. Örneğin, 500 dolara eşit olsun. Bu fiyata ulaştığında, emir herhangi bir piyasa fiyatından gerçekleştirilecektir. Piyasada o fiyatta varlık yoksa emir gerçekleşmez.

Bir varlığı satın almak veya satmak için Stop piyasa emri kullanabilirsiniz. Alış Stop emri, mevcut piyasa fiyatını aşan bir stop fiyatında gerçekleştirilir. Satış Stop, işlemcinin mevcut piyasa fiyatının altında belirlediği fiyattan gerçekleştirilir. Böyle bir yaklaşım, en iyi giriş seviyesini seçmeye ve fiyat bir direnç veya destek seviyelerini kırdığında bir varlığı alıp satmaya izin verir.

Zararı Durdur emirlerini nasıl kullanırsınız?

Daha önce de söylediğimiz gibi, Zararı Durdur emirleri, güvenlik olarak pozisyonlardaki kayıpları önlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Zararı Durdur emrinin nasıl yerleştirileceğini gösteren bir örneğe bakalım.

Satın aldığınız fiyatın %10 altında bir Zararı Durdur emri belirleyebilirsiniz. Yani fiyat düşerse, varlık %10 zararla satılacaktır.

Diyelim ki hisse başına 50$'dan bir hisse senedi aldınız. Bu işlemden hemen sonra, 45$'a eşit zararı durdurma fiyatını belirten bir Zararı Durdur emri yerleştirirsiniz. Eğer hisse senedinin fiyatı 45$'ın altına düşerse, işlem otomatik olarak gerçekleştirilecek ve hisseler geçerli piyasa fiyatından satılacaktır.

Yüksek volatilite veya keskin bir düşüş durumunda bu fiyatın 45$'ın altına düşebileceğini unutmayın. Broker, sizin şartlarınıza göre o anki en iyi piyasa fiyatını seçecektir.

Yine Stop emri, tıpkı bir piyasa emri gibi, herhangi bir cari fiyatta fiyat belirtilen noktaya ulaştığında gerçekleştirilir. Örneğin, hisse stop satış fiyatının üzerine düşmeye devam ederse, emir belirtilen eşiğin altında bir fiyattan gerçekleştirilebilir. Bir Alış Stop emrini belirlediğimizde, belirtilen fiyata ulaşıldığında, varlık stop fiyatından daha yüksek herhangi bir fiyattan satın alınacaktır.

Aşağıdaki durumlarda bir satın alma işleminde Zararı Durdur emri kullanmanızı öneririz:

  1. Daha önce satın aldığınız ve sahip olduğunuz bir varlığın fiyatı artık artıyor ve fiyat farkı düşmeden yararlanmak istiyorsunuz.
  2. Yükseliş trendinin devam etmesini bekliyorsunuz, ancak piyasanın düşmesi ve varlığı fiyatı çok düşmeden satması durumunda fonlarınızı kayıplardan korumak istiyorsunuz.

Stop fiyatına ulaşılırsa, işlemin önceden belirlenmiş koşullara uyan en yakın fiyattan gerçekleştirilebileceğini, ancak yine de belirttiğiniz giriş veya çıkış fiyatından farklı olabileceğini anlamak önemlidir. Vardiyalar mevcut piyasaya bağlıdır. Dolayısıyla, bir Stop emrinin bir piyasa emrine aktarıldığı bir eşik vardır.

Zararı Durdur emrinin en önemli avantajı, uygulanmasının hiçbir maliyeti olmamasıdır. İşlem için sadece sıradan bir komisyon ödeyeceksiniz. Ayrıca, piyasanın sürekli takip edilmesine gerek yoktur. Yatırım varlıklarınızı her zaman takip etmek istemiyorsanız çok kullanışlıdır.

Ayrıca duyguların etkisi altında yatırım kararı vermek zorunda da değilsiniz. Tabii ki, düşünceli yatırım kararları vermekten bağımsız değilsiniz, ancak işlemleri sınırlandırdığınızda riskler daha düşüktür.

TRFNEW-1656 Limit Order vs Stop Order_ What's the Difference_2.png

Limit emirleri

Şimdi, hisse senetlerinde Limit emri nedir? Limit emirleri, belirli bir fiyattan gerçekleştirildikleri için Stop emirleri ile karşılaştırılabilir. Ancak bu durumda limit fiyatı olarak bilinir ve kritik bir farkla gelir. İşlem fiyatı, belirtilen limit fiyatından daha az faydalı olamaz.

Kârı Al emirleri olarak bilinen bir Limit emir çeşidi vardır. Bir Kârı Al emri yerleştirdiğinizde, kârlı bir işlem yapmanızı sağlayacak kesin fiyatı belirtmeniz beklenir. Eğer varlığın fiyatı belirtilen fiyata ulaşmazsa, Kârı Al emri yerine getirilmez.

Alış Limit ve Alış Stop arasındaki farklara daha yakından bakalım.

Limit emri nasıl çalışır?

Limit emri, bir brokerin bir varlığı sırasıyla limit fiyatından düşük veya yüksek olmayan bir fiyattan satmasına veya almasına izin verir. Eğer bir Stop emriyle karşılaştırırsak önemli bir fark görürüz. Stop emirleri, stop fiyatına ulaşıldığında herhangi bir piyasa fiyatından gerçekleştirilir. Limit emirleri, bir limit fiyat veya daha iyi bir fiyattan gerçekleştirilirken, daha iyi bir fiyattan alım veya satım yapılmasına izin veren avantajlı bir trend olma şansının yüksek olduğu durumlarda kullanılır.

Diyelim ki 50$ fiyatla bir varlık satın alacaksınız. Eğer bu değeri limit fiyat olarak belirlerseniz piyasa fiyatı 50$'a ulaştığında emriniz tamamlanacaktır. Eğer bu noktaya ulaşmazsa, emir gerçekleştirilmeyecektir. Ve şu anda mevcut olan fiyatı limit fiyat olarak belirleyemeyeceğiniz açıktır. Eğer mevcut fiyat 50$'ın altındaysa Alış Stop'u kullanacaksınız. Fiyat bu seviyeye yükseldiğinde, satın alma emri otomatik olarak açılacaktır. Eğer fiyat 50$'a yükselmezse, işlem gerçekleştirilmeyecektir.

Bir Limit emri örneği nedir?

Yukarıdaki bilgilerle biraz kafanız mı karıştı? Hisse senetlerinde limit ne anlama gelir? Gelin birlikte dibine kadar inelim.

Örneğin, hisse senedini hızlı bir şekilde almak (veya satmak) istiyorsunuz. En uygun çözüm, genellikle herhangi bir hisse senedinin cari fiyatından hızlı bir şekilde gerçekleştirilen bir piyasa emri vermektir. Diyelim ki 150$'a eşit olsun. Alternatif olarak, hisse senedini yalnızca fiyatı 100$'a düşerse satın almak isteyebilirsiniz. Burada, limit fiyatı 100$'a eşit olan bir Alış Limit emri vermeniz önerilir. Eğer fiyat bu noktaya ulaşırsa, Limit emri uygulanacaktır. Ancak fiyat 100$'a asla ulaşmazsa, hisse senedi satın alınmayacaktır.

Alış Limit ve Alış Stop emirlerini değerlendirirseniz, aradaki farkı anlayacağınızı umuyoruz. Aynı mekanizma, hisse senedini mümkün olan en yüksek fiyattan satmak istediğinizde tetiklenir. Bir Satış Limit emri örneği olarak, aynı durumu ele alalım. Hisse senedini mümkün olan en yüksek fiyattan satmak istiyorsanız, mevcut piyasa fiyatının üzerine yerleştirmelisiniz - diyelim ki 160$ fiyat belirlediniz. Emir, bu fiyat veya daha yüksek bir fiyattan gerçekleştirilecektir.

Satış Limit ve Satış Stop karşılaştırması, şu anda tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Anlaşılması gereken bir konu daha var. Mevcut piyasa fiyatı belirtilen limit değerine ulaştığında, emir yine de gerçekleştirilmeyebilir. Bunun nedeni, önünüzde aynı hisseleri limit fiyattan talep eden emirlerin olmasıdır. Limit emirlerinin uygulanması genellikle ilk gelen esasına göre gerçekleştirilir.

TRFNEW-1656 Limit Order vs Stop Order_ What's the Difference_3.png

Stop Limit emirleri açıklaması

Artık farkı anlıyorsunuz: Limit emri ve Stop emri. Bu arada, hiç emir yerleştirmediyseniz, size emri nasıl kapatacağınızı ve açacağınızı anlatan kısa kılavuzumuza göz atmanızı öneririz. Bir diğer önemli emir türünü de unutmayın. Bu bir Stop Limit emridir. Sadece MetaTrader 5 platformunda kullanılabilir.

Tanımı basittir: yukarıda anlatılanların özelliklerini birleştirir. Bir Stop Limit emri kullandığınızda, satın almak istediğiniz varlığın mevcut fiyatından daha yüksek veya satmak istediğiniz varlığın mevcut fiyatından daha düşük bir fiyat belirtmeniz önerilir. Belirtilen fiyata ulaşıldığında, Limit emri otomatik olarak stop limit fiyatı olarak bilinen belirtilen fiyata yerleştirilir. Diğer bir deyişle, ilk önce bu emir türü Stop emri gibi görünür, ancak mevcut fiyat stop fiyatına ulaştığında, Limit işlemi olur, yani işlem stop limit fiyatından (veya daha iyisi) gerçekleştirilecektir. Bu, fiyatı ve işlemi tanımlanan aralıkta kontrol etmenin harika bir yoludur.

Bir Stop Limit emri nasıl çalışır?

Bu nedenle, bu emir türü, belirtilen fiyata ulaşıldıktan sonra mümkün olan en iyi piyasa fiyatından satın almak (satmak) için bir emir verdiğinizde bir piyasa Stop emri ve bir varlığı belirli bir fiyattan veya daha iyi bir fiyattan satın almak (satmak) için bir emir verdiğinizde bir Limit emri içerir. Bu sayede size uygun bir fiyattan bir işlemin gerçekleştirileceğine dair güvence vererek kayıpları sınırlandırır.

Bir brokere göndermek için bir Stop Limit emri vermelisiniz. Yürütülmeyi bekleyen emir sayfasında görünür. Belirlenen koşullar sağlandığında tetiklenebilir. Bir işlemci tarafından iptal edilebilir ve geçerlilik süresi belirtildiği sürece sona erebilir. Yani istediğiniz varlık için fiyat gerçekleşmediyse ve diyelim ki süre bir gün ise, piyasa seansı sonunda emir sona erer. Ancak, çeşitli seçenekler vardır. İptal edilene kadar geçerli bir emir ayarlayabilirsiniz, yani iptal etmezseniz süresi dolmaz.

Stop Limit emriyle gelen risklerden bahsetmek gerekirse:

  1. Gerçekleşeceğine dair hiçbir garantiniz yoktur. Piyasa fiyatı asla hisse senedi limit fiyatına ulaşmayabilir. Ayrıca, emir kuyruğu çok uzun olabilir. Önünüzdeki diğer işlemciler, limit fiyat olarak belirlediğiniz mevcut fiyattan yararlanabilir.
  2. Kısmi yürütme. Belirli sayıda varlık (hisse senedi) ile işlem yapmak istediğinizde, yukarıda açıklanan bir nedenden dolayı bunları kısmen satın alabilir veya satabilirsiniz - hisselerin limit fiyatında olmaması veya daha iyisi. Emir açık bırakılacak ve bu birden fazla komisyona neden olacaktır. İşlem için daha fazla ödemek zorunda kalacaksınız.

Bir Stop Limit emri örneği nedir?

Basit bir örnek vereceğiz. Diyelim ki yükseliş trendinden emin olarak 500$'dan hisse senedi aldınız. Riskleri azaltmak için, bir piyasa fiyatı stop değerinden daha düşük olursa bu hisseleri satmanıza izin veren bir Stop Limit emri vermeniz önerilir. Aynı zamanda, hisseleri değerinin altında satmak ve işlem için en düşük eşik olan bir limit fiyatı belirlemek istemezsiniz.

Böylece stop fiyatını 490$ ve limit fiyatını 490.50$ olarak ayarladınız. Sonuç olarak, hisse senedi fiyatı 490$'a ulaştığında ve düşmeye devam ettiğinde emir yürütülmelidir. Ancak fiyat 489$'a (stop fiyatının altına) düşse bile, o anda varlığı 490.50$'dan (limit fiyat) satın almaya hazır bir alıcı yoksa, emir yine de gerçekleştirilmeyecektir. Bu örnekte, stop fiyatı limit fiyatından farklıdır. Ancak aynı değerleri yalnızca bir emir için ayarlayabilirsiniz.

Sonuç

Çeşitli emir türlerini kullanmak, bir hedefe ulaşmadaki başarı ihtimalinizi artıracaktır. Ancak piyasa fiyatı stop veya limit fiyatına ulaşmazsa emirler gerçekleştirilemeyeceğinden kâr garanti edilmez.

Makalenin, daha düşük risklerle işlem yapmanıza yardımcı olacak iyi bir genel bakış sağladığını umuyoruz. Artık Alış Limit ile Alış Stop, Stop emri ile Limit emri vb. arasındaki farkları anlıyorsunuz. En sıcak piyasa ve sektör haberlerini ilk öğrenen olmak için bizi takip etmeye devam edin!

  • 95

Oyununuzun zirvesinde olun

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera